Rólunk

GYÜLEKEZETÜNK BEMUTATKOZÁSA, TÖRTÉNETE és TEMPLOMA

Gyülekezetünkről

A Kőszegi Református Egyházközség egy kicsi, de életképes közösség. Isten Igéje köré gyülekezve, életünk középpontjában Isten tisztelete áll.

A gyülekezet "mindössze" 90 éves. Alapítói az egykori “Iskola a határon” református tanárai és lelkésze voltak.

Tagjai között vannak ősi kőszegiek, mások messzebbről, az ország keleti részéről vagy Erdélyből, Kárpátaljáról költöztek a városba vagy annak környékére.

Életkorban is széles a skála, minden korosztály képviselteti magát. Aki eljön közénk, az megtapasztalhatja sokszínűségünket és nyitottságunkat, Isten iránti elkötelezettségünket.

Szeretjük templomunkat, és fontos számunkra Péter és Pál apostolok lelki útmutatása:

Ti magatok is mint élő kövek épüljetek fel lelki házzá, szent papsággá, hogy lelki áldozatokat ajánljatok fel, amelyek kedvesek Istennek Jézus Krisztus által. (1Pt 2,5)

Mert más alapot senki sem vethet a meglevőn kívül, aki Jézus Krisztus. (1Kor 3,11)

Jézust szeretnék követni, az Ő Országát hirdetni.

Szeretettel várunk mindenkit, vasárnap 10:00 órakor istentiszteletre, vagy a további gyülekezeti alkalmakra.

 

A lelkipásztor

A lelkészi hivatás valójában válasz Isten elhívására. Kamaszkorom óta fontos kérdés volt számomra, mit akar kezdeni Isten az életemmel. Igyekeztem mindig az Ő vezetésére figyelni, megtenni azt, amit rám bízott.

Kisantal Zsuzsannalelkipásztor

Lelkészi bemutatkozás

Matematika-fizika szakot végeztem, majd hitoktatói diplomát szereztem. A főiskolai évek után négy gyermekünk született. Sokáig otthon voltam, az ő szeretgetésük, nevelésük töltötte ki az életemet. Ezekben az években ifjúsági csoportot vezettünk (KIE), vasárnap orgonáltam, hét közben hitoktatóként is dolgoztam.

A gyermekek növekedésével több helyen is dolgoztam adminisztratív munkakörben. Közben mindig aktívan részt vettem a helyi református gyülekezet életében: hitoktatásban, gyerek-istentiszteletek vezetésében, s olyan missziós programokban, mint az Alpha vagy a Református Cursillo. Ezen a lelkigyakorlaton éledt újra bennem a vágy, hogy Isten Igéjével akarok foglalkozni, lelkipásztorként szolgálni Istent az emberek között.

Gyermekeink felnőttek, s én 2015–2022 között, munka mellett végeztem el a Pápai Református Teológiai Akadémiát. 

A pápai és a felsőörsi gyülekezetekben való szolgálat után pályáztam meg a kőszegi egyházközségben való szolgálatot, ahol 2023 óta kirendelt segédlelkészként, majd megválasztásom után gyülekezeti lelkészként tevékenykedem.

Kisantal Zsuzsanna

A presbitérium

A gyülekezet elöljárói a presbiterek. A református közösségek már a kezdetektől arra törekedtek, hogy újszövetségi alapon építsék újra Isten Egyházát, ami a gyülekezetek vezetésében is megmutatkozik. 

A presbiterek a lelkipásztor munkáját segítik, a gyülekezet hitbeli, anyagi, szervezési és fenntartási munkáit végzik, a döntések előkészítésében és végrehajtásában segítenek.

Kisantal Zsuzsanna

lelkipásztor

Temesvári Tibor

főgondnok

nyugalmazott katona

Dr. Lőrincz Zoltán

gondnok

emeritus professzor, művészettörténész

Domnanovich Dóra

presbiter

középiskolai tanár

Molnár Rubin

presbiter

hitoktató

Varga Katalin

presbiter

nyugalmazott középiskolai tanár

Kádár Zoltán

presbiter

ács

Kótai József

presbiter

mezőgazdász

Kisantal Tibor

presbiter

grafikus, középiskolai tanár

Gyülekezetünk története

Ez az idővonal gyülekezetünk történetének vázlata. Aki bővebben meg szeretné ismerni a Kőszegi Református Egyházközség múltját, töltse le az oldal végén megtalálható könyvet!

Báthai István

Városunkban először a reformáció német (lutheránus/evangélikus) irányzata terjedt el, a 16. század közepén. A svájci (kálvinista/református) tanokat valló lelkészek közül az első Báthai István volt, aki 1584-ben kezdte meg munkáját a városban. Az 1591-es csepregi hitvitán mint kőszegi lelkész aláírta  Formula Concordiae lutheránus hitvallási iratot, de később Rohoncra távozott.

Kincses Pál

Utóda Kincses Pál (1596–1597) meggyőződéses reformátusként már nem tette ezt meg, ezért a lutheránusok üldözték, eltávolították a városból. Ettől kezdve a városban a helvét hitvallású protestánsok már nem nagyon találhatók.

Iskola a határon

A Kőszegi Református Egyházközség alapítása szorosan összefügg a Kőszegen található egykori nevén Hunyadi Mátyás Katonai Alreál Iskolával. Ebben az iskolában játszódik Ottlik Géza: Iskola a határon című nagysikerű regénye. Ennek az iskolának a tanárai alapították a református egyházközséget Kőszegen 1933. október 4-én. 1933 őszén 3000 forintért vásárolták meg azt a magtárt, amit 2000 forint ráfordítással alakítottak imaházzá. Az imaház két boltívének nyoma ma is megtalálható a templomkert bal oldalán, a szomszéd ház falán.

Dr. Rácz Béla

1933-tól Dr. Rácz Béla tábori lelkész látta el a közösség lelki vezetésének feladatát. Bulcsi Jánky Béla mint főgondnok, Püsky Gyula mint gondnok vezette a fiókegyházközséget. A presbitérium tagjai voltak: Faith Pál, Szijj Béla, Zsokár Károly, Székely Zoltán, Székely Sándor, Püsky Lajos, Konya Dániel, Bán Korsós János, Veér Miklós, Bódog János, Kiss Sándor. 

1934 októberében közadakozásból, valamint Püsky Gyula gondnok anyagi áldozatvállalásával megvásárolták a Kert utca 7. szám (ma Táncsics u. 7.) alatti épületet parókiának. 

1934-től az akkor alakult szombathelyi egyházközség fiókegyháza volt a kőszegi közösség.

Pais Sándor

1936–1940 között missziói segédlelkészként Pais Sándor volt a gyülekezet lelkipásztora, majd ugyanilyen státuszban Farkas Sándor szolgált itt 1940–1943 között.

Farkas Sándor

Mivel 1942-ben a gyülekezet fiókegyházból anyaegyházzá (önálló gyülekezet) vált, 1943–1956 között Farkas Sándor már mint megválasztott, teljes jogú gyülekezeti lelkész szolgált az egyházközségben.

1943-ban a Filadelfia Diakonisszák megvásárolták az Árpád tér 15. alatti ingatlant, ahol árvaházat működtettek. Amikor a kommunista állam elvetette a reformátusoktól az árvákkal való foglalkozás lehetőségét, az intézmény csecsemőotthonként működött tovább egészen 1989-ig.

Szakál Elemér

1957–1975 között Szakál Elemér volt a gyülekezet lelkésze, aki azután szombathelyre ment, de 1981-ig gondozta a gyülekezetet.

Fekete Sándor

1981–1989-ig Fekete Sándor volt a kőszegi lelkész. Feljegyzése szerint ebben az időben öregedett el a gyülekezet, létszáma fogyóban volt.

Katona Zsuzsanna

1989–1993-ig Katona Zsuzsanna került ide a Csecsemőotthonba, melyből öregotthont szerettek volna létrehozni, de arra az épület nem volt alkalmas. Így gyülekezetünket gondozta. Szívügye volt a hitoktatás, melyet a szórványokban (Gencsapáti és Horvátzsidány) is megszervezett. Az ő munkája nyomán kezdett el a gyülekezet újból gyarapodni.

Dr. Lőricz Zoltán

1993 februárjától novemberéig Dr. Lőricz Zoltán látta el a lelkészi szolgálatot.

Veres János

1994–2010-ig Veres János lelkészsége alatt a gyülekezet tovább növekedett. Elindultak a bibliaórák, s olyan gyülekezeti programok mint a családi napok, pünkösdi kosárlabda kupa és a többi felekezettel együtt a várban megszervezett Határátlépő Fesztivál.

Donatin Tamás

2010–2022 között Donatin Tamás volt a lelkipásztor.

Balikó Zoltán, Pető Gábor Márk

2022–2023 években Balikó Zoltán és Pető Gábor Márk láttak el helyettesítő szolgálatot.

Kisantal Zsuzsanna

2023 májusától Kisantal Zsuzsanna mint meghívott és püspök által kirendelt segédlelkész, majd 2024 elejétől gyülekezeti lelkészként vezeti a közösség hitbeli életét.

A gyülekezet történetéhez forrásul Dr. Lőrincz Zoltán kutatásait és könyveit használtuk. A presbiteri bemutatóban szereplő festmény Erwin Birnmeyer (2013) alkotása.

Templomunkról

A magyar organikus építészet egyik remeke a Csete György által tervezett kis templom, mely a városközponttól két utcára található. A kőszegi református templom szerény, visszafogott megjelenésével a Honfoglalás 1100 éves fordulóján (1996-ban) került átadásra. Idézi a magyar múltat, de méreteivel, magasságával, arányaival alkalmazkodik a város intim építészeti hagyományához. Piros hódfarkú cseréppel lefedett tetőszerkezete visszaadja a városra annyira jellemző tetőmegoldások világát. A zártsoros beépítésű utcában, a Kőszeg városától kapott telken, Csete György Kossuth- és Ybl-díjas építész ezzel a munkájával kitörölhetetlenül beírta nevét a magyar organikus építészet történetébe, sikerült olyan művet komponálnia, amely méltó a város építészeti hagyományaihoz, de ikonográfiailag átgondolt modern – szakrális – protestáns építészet alapkövét is elhelyeznie.

Dr. Lőrincz Zoltán

Dr. Lőrincz Zoltán: A református templom Kőszegen

A templom építésének művészeti és teológiai koncepcióiról, annak szimbolikájáról írt könyvet gyülekezetünk presbitere, gondnoka, a művészettörténész Dr. Lőrincz Zoltán.

Fejezetei

A templom, mint műalkotás / 5
Az egyházközség története / 25
A Református Templomépítési Alapítvány alapító-okirata / 29
Üzenet az utókornak / 35
Adattár / 37

Az OSZK MEK archívumában is fellelhető könyv letölthető innen...