Miért kér az egyház pénzt, amikor mindig a szeretetet és az önzetlenséget prédikálja?
Az egyház olyan mint egy család: A szeretetre és az önzetlenségre épül, de költségei is vannak. Világítunk, fűtünk, karbantartjuk az épületeinket, programokat szervezünk, másokat segítünk, főállású lelkészünk van.
Sokan azt gondolják, hogy a református gyülekezetek állami pénzből gazdálkodnak, vagy hogy a lelkészeink fizetését az országos egyház, esetleg az állam finanszírozza.
Ezzel szemben a gyülekezetek önfenntartóak, fenntartási költségeiket maguk teremtik elő.
Mennyi az egyházi adó?
Konkrétan nulla forint. Az egyház nem hatóság, hogy adót rójon ki. A gyülekezeti tagok hozzájárulásaiból (egyházfenntartói járulék, önkéntes és céladományok) működtetjük egyházközségünket.
Mennyi az egyházfenntartói járulék?
Az egyházfenntartói járulék minimum összege az éves jövedelem 1%-a, de legalább 15.000 Ft.
Értelmezés: Ha valaki minimálbért kap 2024-ben, akkor a levonások után 177.422 Ft a havi nettó jövedelme. Éves jövedelme (2.129.064 Ft) után 1%-kal, azaz minimum 21.290 Ft-tal támogathatja egyházközségét.
Sajnos, legtöbben csak a mondat végét olvassák el: 15.000 Ft.
Az országos egyház azt kéri minden felnőtt egyháztagjától, hogy éves jövedelmének legalább 1%-ával támogassa helyi gyülekezetét.
Ez már a minimálbér esetén is több, mint 15.000 Ft. Hát még akkor, ha valaki többet keres.
Akkor mi a 15.000 Ft?
Ha valaki a minimálbérnél kisebb jövedelemmel rendelkezik (kisnyugdíjas, kezdő munkavállaló, stb.), azoknak egy könnyebbítés.
Csak ebből nem lehetne fenntartani a gyülekezetet.
Számoljunk gyorsan: Közel 60 gyülekezeti tagunk van. Tegyük fel, hogy mindenki kisnyugdíjasnak vagy minimálbér alatt élőnek nyilvánítja magát, és a minimum minimumát adományozza, azaz évi 15.000 Ft-ot.
60 × 15.000 Ft = 900.000 Ft.
Vetítsük ezt egy család egyik tagjának (apa vagy anya) bevételére. Ez havi 75.000 Ft-ot (!) jelentene. Ebből egy személy sem élne meg, nemhogy egy intézmény, ami egy templomot és parókiát tart fenn, istentiszteleteket, programokat szervez, stb.
Hogyan segíthetem még a gyülekezetet?
A hagyományos adakozási formákkal:
Persely: Istentiszteletek után a kijáratnál találsz egy perselyt, ebben elhelyezheted adományodat.
Hálaáldozat: Az "Isten dicsőségére" felajánlott adományok a gyülekezet egyes tagjainak hálaáldozata.
Céladomány: Felújításokra, beszerzésekre vagy nehezebb anyagi helyzetben levők támogatására szoktunk adakozást szervezni.
Emellett lehetőség van folyamatos, havi támogatásra...
Mi az a havi támogatás és miért van rá szükség?
A gyülekezet folyamatos támogatásának rugalmas formája.
Kicsiny egyházközség vagyunk, alig 60 taggal. A hagyományos támogatási formákból nem tudnánk teljesen lefedni költségvetésünket.
Ha felelősen átgondolod a fentieket, és magadénak érzed a gyülekezetet, akkor bankszámládon beállíthatsz egy havi átutalást számunkra.
Előnye, hogy nem felejted el, havonta fizetve jobban eloszlik, mintha egy évben egyszer adnád ki, és az egyházközség számára is egy tervezhetőbb, folyamatos bevételt biztosít.
Gyülekezetünkben már jó néhány tag fizet ezen a módon 5.000 – 30.000 Ft/hó összegben. Ez a kör még bővíthető!
A gyülekezet bankszámlaszáma:
Kőszegi Református Egyházközség
OTP bank: 11747051-20001027-00000000
Iban szám: HU82 11747051-20001027-00000000
Honnan van még bevételetek?
Igyekszünk élni a pályázati lehetőségekkel.
2024-ben pl. gyerekkönyvekre, gyerektáborra és a kazánház és mosdó felújítására kaptunk támogatást az országos egyháztól, a Kőszegi Önkormányzattól, és állami pályázatból.
Kőszegi Református Egyházközség
© Kőszegi Református Egyházközség, 2024